אלתורים חופשיים בצ'לו ובטכניקת אלכסנדר /סרט המתעד מפגש בין מיכה הרן, מוזיקאי מחונן, רב פעלים, מנצח, צ'לן ראשי בתזמורת הפילהרמונית הישראלית משנת 1976 ועד לפרישתו בשנת 2011, לבין גלי אדמוב, מורה לטכניקת אלכסנדר מ-1987.
"מיכה הרן ואני הכרנו בקורס להכשרת מורים של שייקה הרמלין. מיכה למד בו כשנה וחצי מתוך השלוש. נפגשנו מספר פעמים לאורך השנים לעבודה אלכסנדרית ונכחתי בקונצרטים שהשתתף בהם, מתוך כוונה להאיר את הקשר בין מוסיקה ו"אלכסנדר". לקראת המפגש שנקרא "אלתורים חופשיים בצ'לו ובט. אלכסנדר" שהתקיים ב-2005 במסגרת אירועי שבוע הערנות העולמי לטכניקת אלכסנדר, התחדש הקשר".

"האידאל הוא להגיע למצב שהגוף הוא דבר אחד שלם, יש זרימה מתמדת בגוף ואפשר לעשות מה שרוצים, ללכת במעגלים, בתנועות עם שתי הידיים, לכיוונים שונים. חופש טוטלי – זה האידאל"

'אידאל' זה, המשותף למיכה ולי, הוא שהוביל למפגש בשם: “אלתורים חופשיים בצ'לו ובטכניקת אלכסנדר", במסגרת בית פתוח, באירועי שבוע הערנות העולמי לטכניקת אלכסנדר ב-2005.

המוזיקה, כמו "אלכסנדר", היא בשבילי מרחב פתוח שבו יש לנו – כחלק מההתרחשות הכללית – בחירה מה ואיך לבטא ומה להשאיר בָּשקט, כחלל.
השקט הפתוח, הממוזג תמיד עם המציאות הגשמית, הוא המוזיקה. והיא המאפשרת לנו קשת של חוויות מתחתית התהומות ועד לנשגב.
כמו ב”אלכסנדר” (ובכוונה הורדתי לרגע את הצרוף "טכניקת אלכסנדר") הדרך היא רב כיוונית.
אופן השימוש שלנו בעצמינו ובכלי הנגינה משפיע על תקינות הגוף והנפש ועל איכות הנגינה. תרומת הטכניקה לאופן השימוש משמעותית ביותר. השפעה זו, כפי שאולי תבחינו, לא תמיד נרשמת במראה החיצוני, כמו שגלי הקול משפיעים לעתים מבלי להישמע.
המגע – הוא זה שבאמצעותו נוצר קול/צליל. מגע בינינו לבין עצמינו, מגע בין מורה ותלמיד, בין נגן וכלי הנגינה, מגע כחיבור. גם בחיבור הקיים במגעים המבטיחים מעבר תקין של הפולס החשמלי בהינתן הפקודה מהמוח לגוף הנגן ובמשוב מהגוף בחזרה למוח.
גוף האדם, בדומה לצ'לו, הוא כלי שאלכסנדר מצא את המנגנונים המשפיעים על כיוונו – ואת הטכניקה לאפשר זאת. הן בנגינה והן בטכניקת אלכסנדר, מאפשר המגע מימוש, ואופן המגע משפיע על גילוי הפוטנציאל החבוי בחיבור בין גוף החיים וההרמוניה המצויה בכל.

***

אהבה, הערכה וגעגועים ללירז אלדן ז"ל, מורה לטכניקת אלכסנדר, מייסדת בי"ס לטאו, חברה, אם, אשה אמיצה עם אינטגריטי נדיר לטכניקות אותן לימדה ולאנשים בחייה, איתה זכיתי להפיק את שבוע הערנות העולמי בארץ בשנת 2005 במסגרתו התהוו "אילתורים חופשיים". 

 

גלי אדמוב עם מיכה הרן.

גלי אדמוב עם מיכה הרן.